Dbanie o higienę naszego pupila z pewnością nie należy do najłatwiejszych rzeczy, lecz jest niezwykle istotne. Chodzi oczywiście o kąpiele i inne czynności związane z utrzymaniem psa w czystości. Gdy tyle czasu spędza się na podwórku, wpadając chętnie do każdej kałuży czy rzeki, trzeba się myć regularnie. Dlatego mimo oporów psiaka, pamiętaj o czyszczeniu swojego pupila. Pozwoli Ci to uporać się z mało przyjemnym zapachem, a czystego psa o wiele przyjemniej jest przytulać i głaskać.
Jak często należy kąpać psa?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak często należy kąpać psa. Wiele zależy od jego rasy lub typu posiadanej sierści. Ogólnie można przyjąć, że pupila należy kąpać tak często, jak jest to potrzebne. Uważa się, że mycia najrzadziej potrzebują psy, które mieszkają na podwórkach. Warto kąpać je przynajmniej raz w roku, w okresie wiosennym. Nieco częstsze zabiegi zaleca się pupilom domowym, które należy kąpać minimum 3-4 razy do roku. Jeszcze częstszej pielęgnacji mogą wymagać np. psiaki długowłose – szczególnie te, które należą do ras miniaturowych. W czym wykąpać psa, gdy zajdzie taka potrzeba i jakie akcesoria warto mieć pod ręką, zanim zabierzesz się do tego zabiegu?
W czym wykąpać psa? Kosmetyki i temperatura
Czworonoga należy kąpać w wodzie o umiarkowanej temperaturze. Najlepiej sprawdzi się około 37-39 stopni Celsjusza, czyli tyle, ile wynosi naturalna temperatura ciała psa. Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj, że pupila nie należy myć preparatami dla ludzi, ponieważ skóra człowieka ma inne pH. W naszej ofercie znajdziesz szeroką ofertę psich szamponów o różnych właściwościach. Wśród tego typu kosmetyków czekają na Ciebie zarówno preparaty uniwersalne, jak i środki dedykowane szczeniętom, psom o skórze wrażliwej czy czworonogom o konkretnym umaszczeniu.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę
Przy okazji mycia warto psa wyszczotkować i obciąć paznokcie, choć te czynności trzeba wykonywać o wiele częściej. Tak samo jest z czyszczeniem uszu, które brudzą się tak samo, jak u ludzi. Jednak ze względu na ich budowę, w tym przypadku może nie być to wcale takie proste. Nie martw się, jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś. Z naszą pomocą poradzisz sobie i wykonasz zadanie bezpiecznie dla pupila. Sprawdzaj uszy swojego czworonożnego przyjaciela regularnie, a unikniesz poważniejszych problemów. Na Twoją uwagę zasługuje sytuacja, gdy pies często potrząsa głową lub też czujesz dziwny zapach wydobywający się właśnie z uszu.
Jak wyczyścić uszy psa?
Cały zabieg wymaga przygotowania kilku akcesoriów higienicznych. Najlepiej, aby były to gaziki (nie bawełniane) i dedykowany psom preparat do czyszczenia uszu. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli masz wątpliwość co wybrać. Środki te są jednak na tyle delikatne, że nie masz potrzeby obawiać się o swojego pupila. Są spore szanse, że czworonóg polubi takie mycie. A to dlatego, że jego uszy są bardzo unerwione. Podczas masażu wydzielają się endorfiny i Twój pupil jest po prostu szczęśliwy.
Pod żadnym pozorem nie używaj do mycia uszu wody utlenionej, gdyż może być zbyt mocna. Pamiętaj za to o przekąskach, które pozwolą Ci utrzymać zwierzaka przy sobie.
Aby wykonać zabieg prawidłowo, przyda Ci się znajomość anatomii psiego ucha. Ponieważ jest ono zbudowane właśnie tak, brud może zbierać się wewnątrz klapy i głęboko w nim, a woda może utknąć w zakrętach kanału słuchowego. Z tego powodu pies będzie odczuwał dyskomfort, swędzenie, a nawet pojawi się infekcja.
Z drugiej strony nie można zbyt często czyścić uszu, bo wtedy dojdzie do podrażnienia delikatnej tkanki. Przede wszystkim więc dokładnie oglądaj uszy swojego psa. Gdy stwierdzisz, że są różowe i nie wydzielają zapachu, zostaw je w spokoju. Jakikolwiek drożdżowy aromat to sygnał, że coś się jednak dzieje i należy zająć się czyszczeniem.
Na co jeszcze zwracać uwagę chcąc wyczyścić psu uszu?
Gdy w zakamarkach i klapach pojawią się brązowe lub czarne drobinki, to znak, że potrzebny jest zabieg higieniczny. Pojawiają się one w następstwie zbyt dużej ilości woskowiny, którą trzeba usunąć, by przeciwdziałać infekcji.
Stęchły zapach pojawiający się w połączeniu z ciemnobrązową wydzieliną, to sygnał, że ta już się pojawiła. Wtedy konieczne jest udanie się do lekarza weterynarii. Takie infekcje często występują w następstwie alergii, którym towarzyszą żółte i czerwono-brązowe wydzieliny.
Wydzielina przypominająca fusy do kawy oznacza, że Twój pies może mieć w uszach roztocza. Te małe owady żywią się woskiem i olejkami, wywołując swędzenie. Zwierzak będzie się drapał, przez co może uszkodzić sobie uszy.
Czyszczenie uszu psa krok po kroku
Koniecznie wybierz miejsce, które Twój pies doskonale zna i dobrze się w nim czuje. Ze względów higienicznych powinna być to łazienka, jednak nie jest to konieczność.
– Posadź psa na podłodze przed sobą tak, aby mieć dostęp do tyłu jego głowy. Koniecznie miej go między swoimi nogami. Większego czworonoga usadź w rogu pokoju, by ściany tworzyły naturalne ograniczenie. Podaj mu przekąskę, jeśli czujesz, że zwierzak jest zestresowany. Jego relaks jest gwarancją sukcesu całej operacji.
– Wciśnij środek do czyszczenia uszu do jednego z nich, jednak pod żadnym pozorem nie wkładaj końca butelki do środka. Możesz uszkodzić delikatną tkankę, a gdy pies się poruszy, spowodujesz poważniejsze rany.
– Trzymaj klapę ucha do góry i masuj jego podstawę przez około 30 sekund. Nie przejmuj się pojawiającymi się przy tym dźwiękami. W tym czasie płyn powinien rozbić zabrudzenia.
– Pozwól psu potrząsnąć głową, a jeśli obawiasz się zabrudzeń, nakryj ją ręcznikiem.
– Ponownie podnieś klapę ucha i za pomocą wacika lub gazy przetrzyj ją oraz tę część kanału słuchowego, którą widzisz. Pod żadnym pozorem nie wkładaj niczego do wnętrza ucha, gdyż łatwo możesz je uszkodzić.
– Nagródź swojego przyjaciela i zajmij się drugim uchem.
Twoją uwagę powinno przykuć każde nagłe zachowanie psa. Być może sprawiasz mu ból, a wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. Sam masaż powinien sprawiać zwierzakowi przyjemność i pomagać mu się zrelaksować. Zauważysz to, gdy pies zamknie oczy, będzie jęczał lub drga